top of page

Za rychlou jízdu v Rakousku můžete nově i přijít o auto

Pokud v Rakousku po 1. březnu roku 2024 výrazně překročíte povolenou rychlost, může vám být zabaveno auto a prodáno v dražbě. V polovině června o tom rozhodla rakouská vláda, a minulý týden změnu zákona odsouhlasila dolní komora rakouského parlamentu.


"Jízda po dálnici rychlostí 230 km/h je vědomým rozhodnutím řidiče ohrožovat životy. V obzvlášť nebezpečných případech a za opakovaný prohřešek přijde odpovídající trest: zabavení auta a jeho dražba. Pokud někdo své auto používá jako zbraň, my mu ji vezmeme," napsala rakouská ministryně dopravy Leonore Gewesslerová (Zelení) na svůj facebookový profil.


Zabavení vozidla na místě hrozí řidičům, kteří překročí rychlost o 60 km/h ve městě nebo o 70 km/h mimo obec. V případě, že by se jednalo o první takový přestupek, bylo by auto zabaveno jen na dva týdny, v případě opakovaného prohřešku však přijde řidič o svůj vůz natrvalo. Pokud by navíc byla rychlost překročena o 80 km/h v obci nebo o 90 km/h mimo ni, bude vozidlo zabaveno i v případě prvního takového přestupku. 70% výtěžku z dražby poplyne do fondu silniční bezpečnosti, zbytek do rozpočtu místní samosprávy.


V případě, že řidič řídí auto, které mu nepatří (tj. je například na leasing nebo z půjčovny), tak k zabavení a prodání vozidla nedochází, ale řidič přijde o řidičské oprávnění – a to natrvalo.


Kromě zabavení vozidla nebo odebrání řidičského průkazu platí řidič i vysokou pokutu. Ta v případě překročení rychlosti o 30 km/h dosahuje 150 EUR, ale při skutečně vysoké rychlosti může dosáhnout i tisíce EUR.


Dodejme, že maximální povolená rychlost v Rakousku dosahuje 50 km/h v obci, 100 km/h mimo město a 130 km/h na dálnicích.


ZDROJ:

Aktualne.cz: Kladivo na silniční piráty. Za rychlou jízdu přijdete o auto, rozhodli v Rakousku (11.7.2023)


Comments


bottom of page