top of page

Nedostatek sněhu ohrožuje níže položené lyžařské areály napříč Evropou

Nebyly to Vánoce, jaké si provozovatelé lyžařských středisek a milovníci zimních sportů přáli.


Vinou výrazného oteplení a deště musely lanovky a vleky na mnoha místech v Evropě zastavit jen několik týdnů poté, co byla zahájena letošní sezóna. Místo čerstvého prašanu jsou lyžařské svahy pokryté blátem a trávou, a to zejména v nízko nadmořských střediscích ve Francii a Švýcarsku.


Je to velká rána pro ty, co doufali, že letošní zima nastartuje zotavení z koronavirové pandemie. A zároveň i další příklad toho, jak klimatická krize ovlivňuje cestovní ruch.


Naštěstí se blýská na lepší časy. Ve francouzských a švýcarských Alpách se již o víkendu očekává sněžení. V Itálii a Rakousku by měly klesnout teploty, díky čemuž budou moci být spuštěna sněžná děla.


Zde je shrnutí aktuálních lyžařských podmínek v celé Evropě:


FRANCIE

Podle Domaines Skiables de France bylo ve čtvrtek 5. ledna ve Francii otevřeno pouze

45 procent sjezdovek. Oblastmi nejvíce postiženými oteplením jsou Pyreneje, pohoří Jura a severní Alpy.


Na Silvestra přerušil provoz areál Axe 3 Domaines poblíž Andorry. Podle francouzské rozhlasové stanice France Bleu zde nespadla jediná sněhová vločka již od 18. prosince.


V Alpách byla oblevou postižena střediska, která se nacházejí v nižších nadmořských výškách - zejména Les Gets a Morzine. Naopak vysokohorská střediska jako Tignes,

Val Thorens, Les Arcs, La Plagne a Val d’Isère hlásí dobré podmínky a nepřerušený provoz. Podobná je situace i v jižních Alpách - Serre Chevalier, největší lyžařská oblast

v regionu, hlásí hloubku sněhu až 1,7 metru.


ŠVÝCARSKO

Na přelomu roku padaly ve Švýcarsku teplotní rekordy. Velká střediska jsou zatím otevřena (dočasné přerušení hlásí pouze Splügen-Tambo na jihu země), ale jejich provoz je omezen. Ve Gstaadu bylo ve čtvrtek 5. ledna otevřeno pouze šestnáct z celkového počtu sedmdesáti sjezdovek. O něco lepší situace je v Zermattu a Verbier.


RAKOUSKO

Dle Holgera Gasslera z Tirol Tourist Board je situace náročná, ale všechny velké lyžařské areály v rakouském Tyrolsku jsou otevřené - včetně oblíbených středisek jako St. Anton am Arlberg a Ischgl. „Většina sjezdovek je otevřená, s dobrými podmínkami ve vyšších nadmořských výškách. Díky dobrému zasněžování je však možné lyžovat i v nižších polohách,“ řekl Gassler.


ITÁLIE

I italská střediska jsou na tom lépe než ta ve Francii a Švýcarsku. V Courmayeur, na jižním úpatí Mont Blancu, panují výrazně lepší sněhové podmínky než na severní straně masívu.


V oblasti Dolomiti Superski jsou otevřeny téměř všechny sjezdovky, ale dva týdny neobvykle vysokých teplot si vybraly svou daň. Na řadě míst je sníh měkký a mokrý. Stejně jako ostatní střediska se tak Dolomiti Superski těší na nižší teploty v příštím týdnu.


ZDROJ:

Lonely Planet: Ski slopes in Europe forced to close early - here's where travelers are impacted (8.1.2023)

Comments


bottom of page