top of page

Korutany - 6 tipů na krásnou dovolenou

V dubnu 2023 přibyly na našich stránkách 2 projekty s investičními apartmány v Korutanech – aparthotel na břehu jezera Klopeiner See a apartmány a chalety u lyžařského střediska Nassfeld.


Korutany nabízejí svým návštěvníkům neuvěřitelnou paletu zážitků a míst jako stvořených ke strávení nádherné dovolené. Majestátný Grossglockner, sjezdovky na Mölltalském ledovci, travnaté pláže tyrkysového jezera Wörthersee, lázeňské prameny v Bad Kleinkirchheimu, peřeje řeky Möll lákající k raftingu, cyklostezka podél řeky Drávy, krásné zelené kopce národního parku Nockberge – to jsou jen některá z lákadel této nejjižnější a nejvíc prosluněné spolkové země Rakouska. V tomto článku vám chceme dát pár tipů na dovolenou a pozvat vás k návštěvě Korutan – třeba už v tomto létě.


1. Alpe Adria Trail – od ledovců až k Jadranu


Tato známá dálková trasa pro vysokohorskou turistiku patří k nejkrásnějším v Alpách. Je rozdělena na 42 etap s celkovou délkou 750 kilometrů a spojuje horské chaty a vesnice od masívu Grossglockneru – nejvyšší hory Rakouska – až k pobřeží Jaderského moře. První polovina z ní vede nádhernou korutanskou přírodou – od největšího rakouského ledovce Pasterze přes horskou vesnici Heiligenblut až k národnímu parku Nockberge a přes lázně Bad Kleinkirchheim k největším korutanským jezerům Ossiacher See a Wörthersee. Nedaleko trojmezí s Itálií a Slovinskem pak Korutany opouští a míří do Kranjské hory, údolí řeky Soči a dále až do italského Terstu.


2. Alpe Adria Golf – dvacet golfových hřišť ve třech zemích


Centrální část Korutan je skutečným rájem pro milovníky golfu. Na 40 kilometrech mezi Klagenfurtem a jezerem Faaker See se nachází pět perfektních golfových hřišť – Seltenheim (Klagenfurt), Moosburg (Pörtschach), Dellach, Velden, Finkenstein, a dvě golfové akademie.


Pokud k nim připojíme golfová hřiště v širším okolí včetně nedalekého Slovinska a Itálie, dostaneme se na číslo dvacet. Vstup do každého z nich zajišťuje jedna jediná karta - Alpe Adria Golf Card.


3. Grossglocknerstrasse – mekka pro cyklisty i motorkáře


Grossglocknerstrasse spojuje Korutany se sousedním Salzburskem. Měří 48 kilometrů a překonává převýšení 1750 metrů až do výše 2 571 metrů nad mořem. Celkem na ní najdeme 26 číslovaných serpentin, které jsou výzvou pro milovníky rychlých kol i zdatné cyklisty. Jako odměna na ně na vrcholové plošině čeká úžasný výhled na 37 třítisícových vrcholů a 19 ledovců.


Silnice je otevřena od začátku května do začátku listopadu a po zaplacení mýtného ji lze zvládnout i v pohodlí osobního auta. Na jižní – korutanské – straně mohou návštěvníci odbočit přímo pod ledovec Pasterze a z vyhlídky pojmenované po císaři Františku Josefovi obdivovat majestátný Grossglockner, jehož vrchol se odtud nachází jen pět kilometrů vzdušnou čarou.


Pro cyklisty a motorkáře však mají Korutany nachystáno několik dalších panoramatických silnic – asi nejkrásnější z nich je Nockalmstrasse vedoucí přes vrcholové partie zelených zvlněných kopců Nockberge, které připomínají Nízké Tatry nebo poloniny Zakarpatské Ukrajiny.


4. Země řek a jezer – sen pro každého rybáře


Prosluněný jih Rakouska nabízí ideální podmínky pro rybaření. Korutany s přibližně

8 000 kilometry tekoucích a přibližně 1 240 stojatých vodních ploch lze právem nazývat zemí řek a jezer. Navíc je zde ochrana životního prostředí nejvyšší prioritou, a proto se ryby v korutanských vodách cítí velmi dobře a jsou zdravé a silné. Rybí maso má proto mimořádnou kvalitu a vynikající chuť. Na rybáře zde čeká nebývalé druhové bohatství: od pstruhů a lipanů přes úhoře a sumce.


Speciálním tipem na rybářskou dovolenou v Korutanech je korutanská část národního parku Vysoké Taury, slepá ramena řeky Drávy a samozřejmě nádherně čistá jezera jako Weissensee nebo Afritzer See.


5. Drávská cyklostezka a Korutanský jezerní okruh


Drauradweg neboli Drávská cyklostezka je jednou z nejznámějších a nejdelších cyklostezek Rakouska. Měří celkem 510 kilometrů a vede od pramene Drávy u italského Toblachu až na chorvatsko-maďarské hranice nedaleko Varaždinu. Necelá polovina této trati vede napříč Korutany – přes Oberdrauburg, Spittal až do Villachu, a dále zvlněnou krajinou pod hřebenem Karnských alp do městečka Lavamünd. Cyklostezka je (tak jako kdekoli jinde v Rakousku) perfektně značená v obou směrech a vede převázně rovinatým terénem. Podél celé trasy vede železnice, a cestu na kole lze kombinovat i s přesuny vlakem.


Pro rekreační cyklisty, kteří rádi kombinují jízdu na kole s koupáním a zastávkami na občerstvení, je vrcholem Korutanský jezerní okruh. Cyklostezka má tvar ležaté osmičky a měří celkem 400 kilometrů, z nichž polovina vede kolem vody – ať už se jedná o řeky Gail a Dráva, anebo vyhlášená korutanská jezera – jako je Millstätter See, Faaker See, Ossiacher See anebo ty vůbec nejteplejší z nich - Klopeiner See a Pressegger See. Trasa je rozdělena na 8 etap, a cyklovýlety se opět dají kombinovat s vlakem.


6. Kuchyně tří zemí


Po celá staletí utvářel korutanskou kuchyni vliv tří kultur - Rakouska, Itálie a Slovinska.

Jejím základem je využívání regionálních potravin, které jsou vyráběné s využitím tradičních receptur a s důrazem na ochranu životní prostředí a dlouhodobou udržitelnost. Pěstování nejrůznějších druhů plodin i chov zvířat tu zůstává v rodinách a předává se z generace na generaci.


Právě v Korutanech – v údolích Gailtal a Lesachtal - vznikly první destinace Slow Food. Nabízejí cestovatelské zážitky, které spočívají ve znovuobjevování starých receptů, vytváření kulinářských specialit a jejich společnému vychutnání – ať už se jedná o společné pečení chleba, míchání másla anebo výrobu pravé gailtalské slaniny.


Mezi korutanské speciality patří zejména:

- Kärntner Nudeln - taštičky z nudlového těsta plněné směsí tvarohu, brambor a máty,

- sladkovodní ryby z místních jezer, mezi které patří zejména jezerní pstruh

- Reindling – skvělý koláč z kynutého těsta, plněný cukrem, rozunkami a skořicí,

- chřest z údolí Lavanttal,

- klasická korutanská Brettljause, která se podává v místních tavernách a obsahuje všechny domácí lahůdky, jako je vařená a uzená šunka, slanina, ochucený tvaroh, klobásová pomazánka, salám z údolí Jauntal a místní sýry,

- vydatná oranžově zbarvená polévka Kirchtagsuppe, což je vývar z různých druhů masa a zeleniny, ochucený smetanou, vejci a šafránem.


Comments


bottom of page