top of page

Ceny zlata a stříbra rapidně klesají

Hodnota zlata a stříbra se v důsledku silného dolaru dostává na nejnižší úroveň za několik posledních měsíců.Podle serveru Kurzy.cz se počátkem října cena zlata zastavila na hodnotě 1 834 dolaru, tj. přibližně 44 865 Kč za trojskou unci (1 oz t = 31,103 gramů). Přitom ještě koncem jara tohoto roku byla cena 2 050 USD / oz t (dle tehdejšího kurzu 48 099 Kč). Propad také zaznamenalo stříbro, a to z 26 dolarů (610 Kč) na současných 21,43 dolaru (524 Kč) za trojskou unci.


Podle Tomáše Volfa, analytika společnosti Citfin, za to může posílení dolaru, kterému americká centrální banka Fed na základě závěrů z posledního zasedání ponechala základní úrokovou sazbu v rozmezí 5,25 až 5,5 % p.a.


Fed současně vyjádřil úmysl udržet úrokové sazby na vysoké úrovni dlouhodobě, a dokonce je ještě navyšovat. Více než drahé kovy se tak výnosnějším aktivem stává samotný dolar.


Tomáš Volf dodává, že cena zlata a stříbra se na svoje původní hodnoty vrátí v okamžiku, kdy se americká centrální banka začne vyjadřovat “holubičím tónem” a dolar začne v důsledku poklesu úrokových sazeb oslabovat. Cena zlata by se tak mohla vrátit nad hodnotu 2 000 dolarů a hodnota stříbra na 25 dolarů za trojskou unci. K tomuto obratu ale pravděpodobně dojde v řádu až několika měsíců.


ZDROJ:

Novinky.cz: Ceny zlata a stříbra jdou skokově dolů (3. 10. 2023)


Comments


bottom of page