top of page

První půlrok bude pro akciový trh drsný, obávají se experti

Největším rizikem pro světovou ekonomiku jsou vysoká inflace a geopolitické napětí. Ve své predikci pro rok 2023 to zmiňují analytici francouzské investiční skupiny Amundi.


„Investory čeká příští rok zpomalení hospodářského růstu a přetrvávající inflace.

V Evropě může navíc energetická krize a tlak na růst cen způsobený doběhem covidové pandemie vést k recesi“, domnívají se analytici skupiny Amundi.


Recesi se podle nich pravděpodobně nevyhnou ani Spojené státy, ale už konec letošního roku 2023 by přece jen mohl přinést k lepšímu. Jak ukázal nejnovější průzkum Bank

of America mezi správci investičních fondů, více než 90% z nich věří, že inflace výrazně zvolní své tempo. Zpomalení růstu cen by pak pravděpodobně přimělo americkou centrální banku k postupnému snižování úrokových sazeb s cílem znovu nastartovat ekonomický růst.


Podle Amundi tak v důsledku situace v USA a Evropě poroste letos globální HDP jen

o 2,2% (v porovnání s 3,4 procenty v roce 2022). Zatímco se kombinace pomalého růstu a doznívající inflace přenese i na trhy v rozvojových zemích, Čína by mohla tohoto scénáře být uchráněna. Předpokladem k tomu je oživení ekonomiky

po odeznění koronavirových opatření, a stabilizace tamního realitního trhu.


Experti skupiny Amundi se ve své predikci na letošní rok věnuje i České republice. Předpokládá postupné snižování inflačního tlaku, nicméně pokles inflace pod 10% očekává v Česku až v druhém pololetí roku. Za významný faktor přitom považují promítání vyšších cen vstupů do dalších produktů, které pokles inflace zpomaluje.

Vysoká míra inflace doprovázená klesající spotřebou a nižší průmyslovou aktivitou může v prvních čtvrtletích roku 2023 vést až k propadu tuzemské ekonomiky do recese.

V druhé polovině roku tak ČNB může v rámci podpory ekonomiky dospět jak

ke snižování úrokových sazeb, tak omezení intervencí na devizovém trhu. Výsledkem

by bylo mimo jiné i oslabení koruny.


Dle názoru respondentů zmíněného průzkumu Bank of America i podobného průzkumu agentury Bloomberg lze dále očekávat, že první polovina roku 2022 bude velmi drsná pro akciové trhy. Celková hodnota vykázaných firemních zisků poklesne, a s nimi bude klesat i cena akcií. Z perspektivy letošního roku proto investoři a manažeři fondů považují za výkonnější a jistější aktivum vládní dluhopisy.


ZDROJ:

Seznam Zprávy: Akcie čeká drsný půlrok, obávají se experti (3.1.2023)


Comments


bottom of page