top of page

NAPSALI O NÁS: Nemovitosti v zahraničí čelí vzrůstajícímu zájmu Čechů. Důvodem není jen inflace.
Koupě zahraniční nemovitosti se stále častěji objevuje v hledáčku Čechů, kteří se touto investicí snaží chránit své úspory, případně jen hledají další rekreační objekt. Možnost spravovat tento majetek na dálku jeho atraktivitu ještě zvyšuje.


O tento způsob nabytí nemovitostí se v předchozí dekádě v drtivé většině zajímali především lidé důchodového věku. V současnosti je čím dál častěji atraktivní pro kupce středního věku s vyšším životním standardem. „Češi obecně zbohatli a chtějí si dopřát lepší kvalitu života,“ uvádí Lucie Krajná, majitelka realitní kanceláře RE/MAX Lusso, která zprostředkovává prodej nemovitostí ve španělské oblasti Costa del Sol.


Hlavní motiv bývá investiční, tedy uložit peníze do něčeho, co minimálně udrží hodnotu a ideálně bude generovat slušný výnos,“ uvádí další praktický důvod, vedoucí k nákupu zahraniční nemovitosti, Jakub Štilec, advokát a řídící partner v advokátní kanceláři Štilec & Partners. Tento trend potvrzují i realitní odborníci.


Vzrůstající zájem byl zaznamenán nejprve na počátku koronavirové pandemie. Další vlna zájmu se vzedmula po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. A momentálním hybatelem trhu se zahraničními realitami je vysoká inflace. „V tomto ohledu se atraktivita českých nemovitostí za poslední roky do určité míry snížila, přesně úměrně tomu, jak rostla jejich pořizovací cena. Dá se s trochou nadsázky říci, že dnes koupíte byt v českém krajském městě za stejné peníze jako apartmán nebo dokonce i rodinný dům někde u moře,“ dodává Jakub Štilec.


Jistota je jistota


V oblasti investic jsou Češi spíše konzervativní a lákají je bezpečné a stabilní příležitosti eliminující riziko ztráty. Tyto podmínky nemovitosti dlouhodobě splňují.

„Z pohledu roku 2022 patří nemovitosti do velmi malé skupiny aktiv, u nichž by se výnos mohl vyrovnat anebo i přesáhnout meziroční růst cen,“ shrnuje Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se specializuje na prodej investičních apartmánů v Rakousku.


Pokud se Češi rozhodnou pořídit nemovitosti v zahraničí, pak většinou vybírají z destinací atraktivních pro trávení dovolené, protože je znají a rádi se tam vrací. Jakub Štilec zmiňuje země jako Chorvatsko, Španělsko, Itálie, případně Dubaj. To potvrzuje i realitní síť RE/MAX Lusso. „Vidíme zvýšený zájem například o atraktivní nemovitosti ve Španělsku nebo Egyptě,“ dodává Lucie Krajná.


Ovšem ani další evropské státy nepřijdou zkrátka.. „Významnou roli v uplynulých měsících hrála geopolitická situace a motiv bezpečné země, jako je Rakousko nebo Švýcarsko,“ říká Chrobák. Události posledních let tak otázku bezpečnosti dostaly do popředí a v případě nepříznivého vývoje politické nebo ekonomické situace jsou Češi připraveni zahraniční nemovitosti využít jako své útočiště.


Jednodušší než dřív


Jiným, daleko konzervativnějším, způsobem investice je nákup nemovitostí ve světových metropolích. Jejich dlouhodobý pronájem vyhovuje zejména podnikatelům, kteří hledají investice s menší mírou rizika a časovou náročností.


Podle Lucie Krajné se ale zvýšila částka, kterou jsou Češi připraveni do zahraniční nemovitosti vložit. Dřívější poptávky začínaly na částce do 10 milionů korun, aktuální rozpočet je však mnohem vyšší. Hovoříme zde o ceně 20 milionů korun za dvou až třípokojový byt v případě, že je určen ke komerčnímu pronájmu. Nemovitost za 2 - 3 miliony EUR je pak již používána jako sezonní sídlo pro rodinné účely.


Moderní technologie, vzdálené přístupy, prezentace na sociálních sítích, využívání místních správců starajících se o údržbu, to vše jsou nástroje usnadňující rozhodnutí Čechů zahraniční nemovitost bez obav pronajímat. "Známe investory, kteří takto úspěšně pracují s nemovitosti na Srí Lance, v Indonésii nebo na Kanárských ostrovech,“ uzavírá advokát Jakub Štilec z advokátní kanceláře Štilec & Partners.


IDNES.cz: Mezi Čechy sílí zájem o nemovitosti v zahraničí. Může za to nejen inflace. (26.12.2023)Comentarios


bottom of page