top of page

NAPSALI O NÁS: Čechům už je Česko malé… a hlavně drahé. Kupují byty a domy za hranicemi

Čechy čím dál více láká pořízení nemovitosti v zahraničí. Obvykle je kupují z vlastních prostředků, ale někdy si vypomáhají i hypotečním úvěrem, a to v Česku i v zahraničí.


Češi se čím dál častěji poohlížejí po nákupu zahraničních nemovitostí. Jejich motivy jsou různé – vyplnění snu o bydlení u moře či na horách, zdravý životní styl, pojistka pro případ špatné geopolitické situace, ale hlavně zhodnocení peněz nebo forma zajištění na stáří.

Růst zájmu o zahraniční nemovitosti potvrzuje společnost SUR REAL Investments, která se zaměřuje na prodej investičních apartmánů v Alpách. Zájem o tyto apartmány je stabilní a roste v čase. I když i v Rakousku už lze cítit známky globálního oteplování, areály, kde je možné lyžovat ve výšce nad 2000 metrů nad mořem, se nedostatku sněhu bát nemusejí, vysvětluje jeden z důvodů atraktivita tohoto druhu investování Tomáš Chrobák z této firmy.


Souvislost mezi poptávkou po nemovitostech v Alpách a globálním oteplováním zmiňuje i developerská firma Limestone Holding. Ta nedávno dokončila stavbu luxusního hotelu v Hinterstoderu ve výšce 1400 metrů nad mořem, a apartmány v rámci tohoto hotelu prodává soukromým investorům. Registrují přitom, že investoři začínají opouštět lyžařská střediska tam, kde nedostatek sněhu ohrožuje obsazenost místních hotelů a penzionů během zimní sezóny.


„Je vidět, že zahraniční soukromí investoři v důsledku klimatických změn přesouvají svoji pozornost do rakouských Alp. A i zde je nadmořská výška a s ní související garance sněhu podstatný faktor,“ zmiňuje Michael Fröhlich, obchodní ředitel firmy Limestone.Poptávka po rakouských apartmánech je ale zřejmá i v nižších nadmořských výškách. Rakušané v posledních letech investovali obrovské množství peněz do nabídky aktivit pro letní sezonu. Vznikly stovky kilometrů tratí pro horská kola, bobové dráhy, dětské zábavní parky, akvaparky a podobné atrakce, které zvyšují investiční zájem lidí, kteří takové aktivity vyhledávají. Příkladem atraktivní destinace jsou třeba Korutany, které jsou známé tím, že fungují jako celoroční turistická destinace.


Ze zkušeností firmy SUR REAL Investments vyplývá, že apartmány si pořizují dva hlavní typy investorů:

  • prvním je obvyklý manželský pár, který má střední nebo vyšší střední příjem, získal prostředky prodejem nemovitosti v Česku (například domku po rodičích) a snaží se nabyté peníze optimálně uložit a zhodnocovat v čase.


  • druhou skupinou investorů jsou ti s vyššími příjmy, kteří rádi investují své prostředky do rezidenčních nemovitostí, ale nemají čas se o ně starat.


Výhodnost takové investice ukazují třeba nárůsty apartmánů o velikosti 60 metrů čtverečních ve vybraných turistických oblastech. Průměrná cena takového bytu v tyrolském Kirchbergu se za roky 2022 a 2023 zvýšila o více než polovinu, ze sedmi tisíc na více než jedenáct tisíc EUR za metr čtvereční.


„V korutanském Veldenu stačil takovým apartmánům pouhý rok na zvýšení ceny o 40% a i ve známých střediscích, jako je Zell am See, Kaprun nebo Schladming vyrostly ceny rezidenčních nemovitostí za poslední rok o zhruba o pětinu. Loňskou míru inflace tak překonaly s velkou rezervou," vypočítává Chrobák.


.....


Seznam Zprávy: Čechům už je Česko malé… a hlavně drahé. Kupují byty a domy za hranicemi (14.4.2024)

 

コメント


bottom of page