top of page

Čeká nás recese, ale zlaté cihly nás nezachrání, varuje investor

komentář Lubora Žalmana – majitele investiční skupiny Encor Wealth ManagementPeníze ztrácí svoji hodnotu, cena akcií klesá, dluhopisům mnoho lidí nerozumí. Češi

se proto rozhodli věřit zlatu a kupují ho bezprecedentní množství. Vnímají zlato jako uchovatele hodnoty v době vysoké inflace, a majetek, který je imunní proti kolapsu bankovního systému nebo geopolitické krizi.


Fyzické zlato ale příliš těžké a nepraktické, a s jeho nákupem i prodejem je spojena velká přirážka. Navíc zlato nemá výnos. Investice do akcií přináší dividendy, s investicí do nemovitosti je spojen pravidelný příjem z nájmu, dluhopisy mají pravidelně vyplácený kupón. Ze zlata nedostane investor nikdy nic – jeho hodnota je postavena na víře, že si uchová svoji hodnotu.


Ve srovnání výnosnosti jednotlivých aktiv v letech 1802 až 2006, které zveřejnil americký ekonom Jeremy Siegel, skončilo zlato až na předposledním místě před hotovostí. Průměrné roční zhodnocení činilo pouhých 0,33%.


Podle Lubora Žalmana ale spoléhat se na fyzické zlato není rozumné rozhodnutí. Případná investice do zlata by měla mít podobu certifikátu, případně podloženého fyzickým zlatem, které je bezpečně uschováno v trezoru někde ve Švýcarsku.

I tak by ale zlato mělo tvořit ne více než 10% celkového investičního portfolia.


ZDROJ:

Seznam Zprávy: Čekám vážnou recesi, zlaté cihly vás ale nezachrání, varuje investor (27.10.2022)

Comments


bottom of page